Oddlužení manželů

Nezvládáte se svým manželem/manželkou splácet všechny půjčky?
Využijte společné oddlužení manželů – nejefektivnější způsob řešení dluhů během trvání manželství.

Pokud se dostal do problémů s dluhy váš manžel nebo manželka, nijak vám nepomůže, pokud dojde k oddlužení jen jednoho z manželů bez toho druhého. Zpravidla totiž za dluhy vytvořené jedním z manželů odpovídá i druhý z nich. Oddlužením jednoho z nich sice soud promine tomuto manželovi všechny nezaplacené dluhy, ale druhý manžel bude v nezaplaceném zbytku dlužit pořád. Z tohoto důvodu zákon umožňuje společné oddlužení manželů, kdy druhý manžel vystupuje jako spoludlužník při oddlužení.
 

Podmínky oddlužení manželů

Podmínky společného oddlužení manželů jsou stejné jako u oddlužení fyzické osoby a jeho výhody jsou v tom, že 

  • v rámci jednoho jediného oddlužení SJM se oddlužíte společně vy i váš manžel či manželka,
  • celou dobu budete platit odměnu jen jediného insolvenčního správce v oddlužení.

Jak je to se společným jměním manželů (SJM)?

Při oddlužení manželů vaše společné jmění manželů (SJM) nezanikne, ale naopak se pro účely oddlužení rozšíří i o výlučný majetek každého z manželů (tedy zejm. o to, co měl již před manželstvím, nebo co dostal darem či dědictvím).

  • V případě oddlužení zpeněžením majetkové podstaty pak bude možné prodat nejen majetek v SJM, ale i výlučný majetek každého z manželů. 
  • V případě oddlužení formou splátkového kalendáře pak oba manželé platí jen soudem určené splátky a majetek jim zůstane. Jedinou výjimkou z pravidla pak bude majetek, kterým jste svůj dluh zajistili například bance. Ta jej i v případě oddlužení splátkovým kalendářem může nechat prodat.
Více v sekci Oddlužení fyzické osoby.